Péče o novorozence je výzvou sama o sobě, zejména když jde o vaše první dítě. V takovém případě je každá rada dobrá, především ta podložená dlouhodobým výzkumem či zkušeností. A co si počít v krizové situaci, kdy dítě neustále pláče a není možné ho utišit? Na první pohled se to může zdát takřka nemožné, ale existuje více způsobů, jak novorozenecký pláč zastavit během pár minut. Souhrnně pak tuto metodu můžeme nazývat jako „5S“.

Proč miminka pláčou?

V minulosti se věřilo, že nepřetržitý pláč je příznakem novorozenecké koliky. Ale co to přesně je? Zjednodušeně řečeno, jde o zdravotní stav, při němž vaše miminko trpí střevními bolestmi. Již ve starověkém Řecku rodiče věřili, že střevní bolest způsobovala pláč jejich dětí. Hodí se poznamenat, že skoro každé novorozeně je někdy nafouknuté a trpí bolestí bříška. I když však vaše miminko celé hodiny pláče, ještě to neznamená, že má zdravotní obtíže.

Názory na to, co doopravdy způsobuje intenzivní pláč, se u každého liší. Napříč dějinami vznikaly různé bizarní teorie, například že zoufale plačící dítě je posedlé ďáblem, komunikuje s dušemi nenarozených dětí, či pláče proto, že matčino mléko je příliš chudé (nebo naopak bohaté). To vše je pochopitelně nesmysl. Stejně tak děti nepláčou ani proto, že by potřebovaly „vypustit páru“.

Navzdory všem mýtům a pověstem je ve skutečnosti pravou příčinou dlouhotrvajícího pláče chybějící čtvrtý trimestr. Děti se klasicky rodí po devíti měsících těhotenství, kdy jsou jejich orgány dostatečně rozvinuty. Děti samotné však zůstávají zcela bezbranné a nejsou ještě zcela připraveny opustit matčinu dělohu. Proto pláč některých novorozenců přetrvává zpravidla právě do třetího měsíce života dítěte, tedy do doby, kdy by končil čtvrtý trimestr těhotenství v případě, že by matky děti nosily v děloze po celý rok.

Jak se 5S metoda liší od standardních způsobů utišování

Když jsme si tedy ujasnili, proč pláč (ne)vzniká, nyní se podívejme na to, jak se s ním vypořádat. Pokud je vaše miminko nakrmené, má suché plínky, netrpí osamělostí, není nadmuté a nachází se v teple, a přesto pláče, příčinu jeho slz musíte hledat jinde. Nemusíte se však děsit, rozhodně to neznamená, že jste špatní rodiče, to ani náhodou. A také v této situaci nejste ani zdaleka sami. Odhady uvádějí, že přibližně jedno dítě z pěti takto trpí, v celkovém celosvětovém měřítku tak hovoříme o milionech novorozených dětech, které ustavičně pláčou.

Když se nešťastní, vystresovaní a vyčerpaní rodiče obrátí na okolí a požádají své blízké o radu, zpravidla následuje jedna ze dvou „moudrostí“. Buď je jim řečeno, že dítě musí z tohoto stavu vyrůst anebo rodiče dostanou doporučení nechat svého synka či dcerku plakat tak dlouho, dokud se dítě zcela neunaví a neusne. S ohledem na pohodlí dítěte a nervy rodičů by však bylo mnohem lepší přijít s aktivnějším přístupem, který problém vyřeší v jeho provopočátcích. A tímto přístupem je právě metoda 5S.

V čem spočívá metoda 5S?

Jádro metody 5S leží v navození klidných podmínek, v nichž si novorozeně za ideálních okolností připadá, jako kdyby se znovu ocitlo v matčině děloze. Jednou narozené dítě si pochopitelně žádná novopečená máma znovu do dělohy vrátit nemůže, ale to neznamená, že nemůžete napodobit podmínky, jaké vaše dítě v děloze mělo. Je však nesmírně důležité dané metody provést naprosto přesně, jinak jednoduše nebudou fungovat. Pro jejich patřičný účinek potřebujete podniknout zcela specifické kroky. Dobrá zpráva ovšem je, že ačkoliv vám to může zprvu chvíli trvat, jakmile si je osvojíte, nesmírně se uleví nejenom vašemu dítěti, ale i vám samotným.

Rodiče a prarodiče pak tradičně používají pět rozdílných vlastností dělohy, aby utišili své děti. Někdy stačí využít pouze jednu z nich, aby se dítě uklidnilo, ale zkombinovat všech pět zpravidla dokáže uklidnit i ty nejnespokojenější novorozence. Podívejme se na tyto vlastnosti jednu po druhé.

První S: Swaddling (Zavinutí)

5 příkladů zavinování miminka

Těsné zavinutí do přikrývky je prvním krokem potřebným k utišení vašeho neklidného dítěte. Proto tuto techniku používají tradiční kultury, od Turecka až po domorodé Američany. Když dítě zavinete, naplníte tím jeho potřebu po neustálém doteku a teplém, těsném prostředí, které mělo v děloze během těhotenství k dispozici. Hodí se poznamenat, že mnoho podrážděných dětí možná bude zavinutí ze začátku vzdorovat, ale přesto byste neměli nechávat jejich ruce volné. Novorozenci postrádají patřičnou koordinaci a nekontrolované pohyby rukou je mohou ještě víc rozčílit.

Druhé S: Side/Stomach (Bok/Bříško)

Zavinutí zastaví nekontrolovatelné pohyby rukou a nohou vašeho dítěte, které často vedou k intenzivnímu pláči. Obdobně umístění dítěte do polohy na bříšku nebo na boku pomůže zastavit další nepříjemný pocit, který dítě má – a to pocit, že padá! Jde o dávný reflex, který mají všechny novorozené děti. Když je dítě spokojené, nevadí mu být na zádech, ale pokud pláče, poloha na boku nebo na bříšku ho dokáže rychle uklidnit a přemoct onen nepříjemný reflex. Výjimkou je situace, kdy své dítě ukládáte ke spánku, tehdy je naopak důležité ho umístit na záda. Dítě by nikdy nemělo spát na bříšku, pokud vám tedy tuto možnost neporadí důvěryhodný doktor.

Třetí S: Shushing (Tišení)

Příklad white noise „bílého šumu“

Možná vás to překvapí, ale tišící, syčivý zvuk zní uším vašeho dítěte jako hudba. To z toho důvodu, že má podobnou kadenci jako zvuk krve proudící žílami vašeho těla, což je zvuk, který dítě obklopuje během všech měsíců těhotenství. Pokud tedy chcete svoje dítě udržovat uklidněné, pořiďte si přístroj, který vydává tento zvuk (bílý šum – white noise). Existují i aplikace pro iOS či Android, osvědčený je i obyčejný bluetooth reproduktor se zvukem nahraným na microSd kartě. Paradoxní je, že dětem nevadí hlasitější tišící zvuky, naopak čím více dítě pláče, tím hlasitější tišící, syčivý zvuk musí být, aby je zvládl uklidnit. Nemusíte se bát zvuk pustit opravdu nahlas, protože ušní bubínky novorozence nejsou ještě vyvinuté a citlivé jako u dospělého člověka.

Čtvrté S: Swinging (Houpání)

Zatímco dospělí se rádi v klidu a pohodlně natáhnou a nevadí jim setrvávat v jedné poloze, novorozenci preferují rytmický, houpavý pohyb takový, jaký znají z matčina bříška. Houpat dítě v náruči je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak rodiče uklidňují své potomky. Houpání zprvu musí být intenzivní, a až se plačící dítě uklidní, mohou ho nahradit jemnější, pomalejší pohyby.

Páté S: Sucking (Cumlání)

Pátým krokem vedoucím k uklidnění dítěte a třešničkou na dortu je v tomto případě cumlání. To má totiž silný efekt na nervový systém dítěte, spouští jeho uklidňující reflex a uvolňuje přirozené chemikálie uvnitř mozku, které během pouhých několika minut dokážou dítě uvést do stavu hluboké relaxace. Nejlepší na cumlání je pochopitelně bradavka matky, ale pokud nelze v danou chvíli kojit, můžete místo toho využít starou dobrou láhev nebo dudlík.

Slovo závěrem

A to je vše! Metoda 5S je jednoduchá a efektivní zároveň, pokud tedy chcete svému plačícímu dítěti i sobě samotným ulevit, vyplatí se ji vyzkoušet. Zjednodušeně to funguje tak, že první dva kroky odstartují uklidňovací proces, třetí a čtvrtý krok utiší nervový systém dítěte a závěrečný krok udrží uklidňovací reflex v chodu. Jako u všeho ostatního pak platí, že zkušenost dělá mistra, a čím déle budete tuto metodu procvičovat, tím snazší pro vás bude ji vykonávat a pro vaše dítě přirozenější na ni rychle zareagovat.